Szkolne poranki, popołudnia i wieczory mogą być TRUDNE. Stwórz bezstresowe szkolne rutyny, które ułatwiają życie. Sprawdź Proste Szkolne Rutyny!

Godziny szczytu są tak trudne! Tutaj dlaczego to zdarza się i jak przejść przez to bez utraty swoich marmurów.


Pamiętam, kiedy moje drugie dziecko miało zaledwie kilka tygodni.

Wszystko szło dobrze... to nie było moje pierwsze rodeo... myślałam, że jestem całkowicie przygotowana.

Wtedy zaczęły się godziny czarownic...

Zajęło mi to kilka tygodni szaleństwa, zanim zdałam sobie sprawę, czym one są. Próbowałam tego i tamtego, szalałam i wyobrażałam sobie, że będzie płakać godzinami, dopóki nie skończy 3 lat, i powiedzmy, że byłam wykończona i zdesperowana.

Pewnego wieczoru wygooglowałam dokładnie to, co się działo i - lo and behold - to wieczorne zamieszanie miało swoją nazwę.

Nazywało się Godzina Czarownic. Albo... jeśli utrzymywało się przez dłuższy czas... Godziny Czarownic.

Czytaj: 8 powodów, dla których masz Whiny Baby (i jak to naprawić!)

The Witching Hour Baby - Jak sobie radzić

Więc zanurzmy się w prawo, ponieważ jesteś zmęczony i prawdopodobnie trzymasz dziecko podczas godzin czarownic właśnie teraz. Czy mam rację?

To świetny czas, aby wyrwać swój dzienniczek dla dziecka i zacząć się orientować w tym, co się dzieje.

Ale najpierw... oto kilka oznak, że twoje dziecko ma godziny czarownic:

 • Normalnie zadowolone dziecko wydaje się płakać i płakać bez wyraźnego powodu, zwykle we wczesnych godzinach wieczornych do późnych.
 • Kilka nocy w tygodniu dziecko będzie miało trudności z położeniem się do łóżka i będzie płakało przez kilka godzin, zazwyczaj w godzinach 17:00-23:00.
 • Nic, co normalnie uspokaja dziecko (karmienie, kołysanie, huśtawka itp.) nie wydaje się mieć żadnego wpływu.
 • Dziecko będzie karmić w skupiskach, ale nadal nie będzie się naprawdę uspokajać.

Czy to twoja czarodziejska godzina?

Czytaj dalej...

CHECKLISTA GODZIN CZAROWNIC

Skorzystaj z tej listy kontrolnej, która pomoże Ci pocieszyć dziecko podczas godzin czarownic, a następnie, wkrótce, całkowicie im zapobiec.

Krok 1 - Oceń swoją rutynę (ma to wpływ na godziny szczytu)

Jednym z największych potencjalnych powodów, dla których Twoje dziecko ma godziny szczytu jest nadmierna stymulacja i zmęczenie .

Oznacza to, że w okresie od wczesnego wieczora do nocy dziecko jest zmęczone i nadpobudliwe.

Czy Twoje dziecko miało wystarczająco dużo drzemek w ciągu dnia? Oto kilka przykładowych harmonogramów dla niemowląt, które działają i pomagają zmniejszyć fussiness.

Upewnij się, że dziecko nie jest przemęczone, ponieważ przemęczone dzieci mają bardzo trudny czas, aby się uspokoić. Jeśli nie mają dobrej drzemki w ciągu dnia, to wczesnym wieczorem są już naprawdę zmęczone.

Oznacza to, że standardowe metody usypiania po prostu nie działają.

 • Poranne drzemki są najważniejsze w ciągu dnia, zrób to dobrze.
 • Określ okno czuwania swojego dziecka, czyli czas, w którym jest ono w stanie pozostać w stanie obudzić się po rozpoczęciu karmienia, aż do momentu, gdy stanie się przemęczone (zacznie płakać, marudzić lub marudzić). Następnie, zawsze kładź je na drzemkę w ciągu dnia w tym oknie.
 • Nie utrzymuj ich w górze tylko po to, aby lepiej spały w nocy. To jest kłamstwo i nie działa z zasadniczo wszystkimi dziećmi. Dzieci, które są nadmiernie zmęczone, nie zasypiają lub pozostają w stanie snu. One po prostu nie. A jeśli robią conk out szybko, zwykle budzą się inconsolable wkrótce po.

Przeczytaj: The Baby Sleeping Myth That Backfires Every Time

Krok 2 - Cluster Feed w godzinach szczytu

Dzieci wpadają w czarodziejskie godziny również dlatego, że Twoje zapasy mleka są niskie. Zużycie w ciągu dnia i stres związany z posiadaniem noworodka może nadrobić zaległości w dostarczaniu mleka do późnego popołudnia i wczesnego wieczora.

Może to oznaczać, że dziecko karmi przez ten sam czas, ale nie otrzymuje bogatego w kalorie tylnego mleka.

A więc odpowiedź?

Clusterfeed.

Zamiast czuć, że łamiesz rutynę noworodka, dodaj do niej kilka karmień grupowych. Oto jak wygląda karmienie klasterowe z maluchem.

15:30 - Karmienie dziecka

16:30 - drzemka

17:30 - Nakarm dziecko

19:30 - Nakarmienie dziecka i położenie do łóżka

21:30 - Nakarm dziecko, gdy jeszcze śpi

11:30 - Nakarmienie dziecka (tzw. karmienie snem) i odłożenie do łóżka

Oczywiście to tylko przykład.

Ale jeśli przyczyną czarownic jest niska podaż mleka, wykonywanie tego typu rutyny przez kilka dni zwiększy twój zapas i pomoże dziecku się uspokoić.

W ciągu kilku dni będziesz wiedzieć, czy głód był winowajcą.

Przeczytaj to, gdy już będziesz w tym stanie.

Karmienie grupowe noworodków: Do's & Dont's (& How To Do It Right)Jak sprawić, by Twój noworodek dobrze spał od pierwszego dniaKarmienie marzeń: Dlaczego, jak i kiedy przestać?

Krok 3 - Zwróć uwagę na wzorce marudności

Godziny czarownic są tajemnicze.

Czasami, prawda jest taka, że próbujesz wszystkich rzeczy i nic nie działa. To są prawdziwe godziny czarownic. Oznacza to, że jest to coś podobnego do kolki (lub refluksu niemowlęcego). Pojawia się znikąd, sprawia, że obawiasz się, że nigdy nie przeżyjesz okresu noworodkowego, a potem równie szybko odchodzi.

Obserwuj więc dziecko i odpowiedz na to...

Czy dziecko jest cały czas zadowolone i dobrze wypoczęte, ale potem - w godzinach wieczornych - płacze niemiłosiernie?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to masz na głowie przypadek godzin czar ownic. Alternatywnie, jeśli Twoje dziecko jest bardzo marudne w ciągu dnia i ma problemy ze spaniem zarówno podczas drzemek, jak i wieczorem oraz w nocy, to prawdopodobnie nie są to godziny czarownic.

To prawdopodobnie coś rutynowego, związanego ze snem lub dyskomfortem.

Czytaj: Baby Bedtime: 4 Essential Elements To Success

Sleep Little Lamb

Stwórz trwałe nawyki snu dla swojej małej owieczki, aby cała rodzina mogła spać spokojnie bez stresu, dramatów i łez.

Dowiedz się więcej

Krok 4 - Pociesz dziecko w trudnych godzinach.

Więc podsumujmy...

 1. Jeśli dziecko jest marudne przez cały dzień i nie śpi dobrze... skup się na jego rutynie.
 2. Następnie, jeśli dziecko jest spokojne przez cały dzień i dobrze odpoczywa, ale staje się drażliwe i marudne późnym popołudniem, wczesnym wieczorem... najpierw spróbuj karmienia w grupie.
 3. Albo, jeśli dziecko jest całkiem spokojne, z wyjątkiem czarownic, a karmienie klasterowe nie pomaga... masz czarownicowe godziny na głowie i po prostu musisz przez nie przejść.

Kochasz dziecko. I, oczywiście, boli cię widok zdenerwowanego dziecka.

Boli również twój system nerwowy, gdy dziecko jest zdenerwowane i nie chce się uspokoić.

Czuje się przegrane.

Ale możesz być tam dla dziecka, pocieszać je i ćwiczyć doskonalenie swoich umiejętności rodzicielskiej intuicji w miarę postępów w godzinach szczytu.

Pamiętaj, że one NIE będą trwały wiecznie i prawdopodobnie będą dobrze i prawdziwie odeszły przez 3 miesiące znaku dać lub wziąć.

 • Zdobądź wypchany zwierzęcy smoczek (pokazany poniżej). Jeśli dziecko będzie chciało go wziąć, to pomoże.
 • Noś, noś lub siedź z dzieckiem, jeśli możesz. Jeśli masz inne maluchy i nie jesteś w stanie, pozwól swojemu małżonkowi się tym zająć. W końcu nie robi ci przysługi pilnując dzieci.

Smoczek z wypchanego zwierzęcia

Smoczek, który pozostaje w ustach dziecka, jest łatwy do znalezienia w nocy i pomaga dziecku się uspokoić.

Dowiedz się więcej

 • Użyj huśtawki. Nie polecam usypiania dziecka przy każdej drzemce za pomocą huśtawki, ponieważ jest to duży rekwizyt do zasypiania, ale w godzinach czarownic wszystko, co pociesza dziecko, udaje się.
 • Jeśli jest to Twoje jedyne dziecko lub nie masz żadnego w szkole, wykorzystaj to jako czas na wieczorny spacer. Dziecko może się uspokoić w rytm wózka lub nosidełka, a świeże powietrze często pomagało moim dzieciom, gdy czuły się marudne.

 

Podsumowując... Jak pomóc zmęczonemu dziecku

 

Chcę, abyś wzięła to sobie do serca: pocieszasz, próbujesz uspokoić i jesteś tam dla swojego dziecka jest po prostu rzeczą, którą robią dobre matki. Teraz i w miarę ich wieku nie będziesz w stanie zawsze robić dokładnie tego, co czyni je doskonale szczęśliwym przez cały czas.

Nawet gdybyś zawsze wiedziała, co to jest - a nie będziesz - nie jest to oczekiwanie, które możesz sobie postawić.

Zrób rzeczy, którymi podzieliłam się w tym poście, a zmniejszysz liczbę czarownic do minimum. Ponadto, przygotujesz się na to, że dziecko będzie dobrze spało.

Nie można nie doceniać pozytywnych skutków posiadania w domu dziecka, które dobrze śpi.

Podstawowe wskazówki dotyczące snu dziecka dla mam pozbawionych snu...

 • Przestrzegaj rytmu "jedz, baw się, śpij". Oznacza to, że karmisz dziecko, pozwalasz mu się trochę obudzić, a następnie kładziesz je spać. Dzięki temu dziecko uczy się zasypiać samodzielnie, co oszczędza mu (i Tobie) wielu godzin łez i zmęczenia.
 • Wyrób sobie ten poranny nawyk i rób to codziennie. To najłatwiejszy sposób na to, aby dzieci zaczęły spać później.
 • Miej dobrą rutynę na dobranoc dla dziecka.
 • Spraw, aby rutyna drzemki i snu była pełna pozytywnych skojarzeń związanych ze snem, a nie rekwizytów snu.
 • Nie daj się nabrać na największy mit dotyczący snu dziecka.

Możesz to zrobić, mamo!

CHECKLISTA GODZIN CZAROWNIC

Skorzystaj z tej listy kontrolnej, która pomoże Ci pocieszyć dziecko podczas godzin czarownic, a wkrótce całkowicie im zapobiec.

Godziny czarownic FAQ

Czy noworodki mogą mieć godziny czarownic?

Odpowiedź brzmi: tak. W rzeczywistości to właśnie w okresie noworodkowym do około 3 miesiąca życia dzieci mają godziny czarownic. Potem to się wyrównuje.

Kiedy kończą się godziny czarownic?

Zazwyczaj kończą się one około 3 miesiąca życia, ale mogą skończyć się wcześniej. Dzieci naprawdę dużo płaczą wieczorami, jeśli są głodne lub jeśli nie masz wystarczająco dużo mleka.

Czy niska podaż mleka może powodować czarownice?

Może powodować marudzenie i drażliwość, tak. Jednak jeśli dziecko ma się dobrze w niektóre wieczory i wydaje się być pełne i zadowolone, a następnie kilka wieczorów w tygodniu wydaje się być marudne, to prawdopodobnie NIE jest to głód, ale niejasno tajemnicze godziny czarownic.

Warto przeczytać