Zdrowy sen jest ważny dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. Pomaga on maluchowi nie tylko odzyskać siły, ale także uporządkować rozwijający się mózg. Dzięki temu szybciej i sprawniej przyswaja umiejętności. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiedni rozmiar łóżeczka dla dziecka.

Dlaczego wybór łóżeczka dla dziecka jest ważny?

Sen jest bardzo ważnym elementem życia malucha. Dzięki niemu dziecko porządkuje swoją pamięć, regeneruje siły i nabiera energii. W pierwszych godzinach po zaśnięciu organizm dziecka wydziela hormon wzrostu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dzieci, które się nie wysypiają, mają problemy z pamięcią i koncentracją, są też mniej odporne na infekcje. Dlatego tak istotne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego podłoża do spania. Warto pokusić się o wybór wygodnego łóżka dla malucha, aby zapewnić mu spokojny sen.

Jakie jest najlepsze łóżko dla dziecka?

Starannie dobrane łóżko jest ważnym elementem pokoju dziecka. Kupując łóżko dla malucha, powinieneś zwrócić uwagę na te punkty:

  • Bezpieczeństwo - łóżeczka powinny być wykonane z materiałów przyjaznych dziecku i pozbawione ostrych krawędzi. Są również zaprojektowane tak, aby zapewnić maluchom bezpieczne środowisko do spania.
  • Dopasowanie do wieku - wybrane meble powinny być dopasowane do wieku malucha. Jeśli mamy młodsze dziecko, warto kupić łóżeczko z barierkami, które zapobiegną wypadnięciu dziecka.
  • Rodzaj łóżeczka: Dla niemowląt można wybrać klasyczną drewnianą kołyskę, dostawkę lub kołyskę. Dla starszych dzieci również dostępne są różne rodzaje łóżek. Możemy wybierać między łóżkami pojedynczymi, podwójnymi, piętrowymi, modelami z barierkami, a także zabawnymi łóżkami w formie samochodów lub domów. Składane łóżeczka mogą być świetnym rozwiązaniem problemu, gdzie położyć dziecko do snu podczas podróży.
  • Materiał wykonania łóżeczka powinien być wolny od substancji chemicznych i bezpieczny dla dzieci. Należy również zwrócić uwagę, czy materiały, z których wykonane jest łóżeczko, są łatwe w utrzymaniu.
  • Komfort - aby zapewnić dziecku komfortowy sen, należy wybrać materac o odpowiedniej twardości.
  • Nowoczesne łóżeczka dla dzieci są bardzo funkcjonalne. Drewniana kołyska czy kojec dla dziecka to dwa przykłady. Można kupić model, który posiada wygodną szufladę na pościel lub antresolę.
  • Rozmiar jest kluczowym czynnikiem przy wyborze łóżeczka. Wybrane łóżko powinno być idealnie dopasowane do wzrostu malucha.

Łóżeczko dla niemowląt - rozmiar.

Ważne jest, aby niemowlęta były jak najbardziej wygodne w swoich szopkach do spania, odpoczynku i zabawy. Gdy wybierający niemowlęcą szopkę, wymiary są głównym czynnikiem. Standardowe wymiary łóżeczka dla niemowląt to 120x60cm i 140x70cm. Wybierając wymiary łóżeczka dla niemowląt należy wziąć pod uwagę między innymi wielkość i układ mieszkania. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem może okazać się łóżeczko dla niemowląt o wymiarach 120x60 cm. Takie łóżko posłuży maluchowi do 3-4 roku życia. Jeśli mamy więcej miejsca, możemy wybrać wymiary łóżeczka dla niemowląt, czyli 140x70 cm. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość przekształcenia go w tapczanik. Dziecko może z niego korzystać do około szóstego roku życia. Należy również zwrócić uwagę na wysokość łóżeczka. Najlepsze łóżeczko to takie, które posiada trzy poziomy regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie łóżeczka w miarę wzrostu dziecka.

Jakie są wymiary łóżeczka, które jest odpowiednie dla malucha?

Starsze dzieci wymagają więcej miejsca do spania. Możesz rozważać zakup łóżeczka dla malucha, jeśli jest on w wieku 2-3 lat. Przy zakupie łóżeczka, wymiary są bardzo ważnym czynnikiem do rozważenia. Szopka o wymiarach 140x70cm będzie wystarczająca dla dziecka w wieku 2 lat. Dla dziecka w wieku 3-5 lat odpowiednie będzie łóżeczko o wymiarach 160x80cm. Jeśli dysponujesz miejscem w pokoju dziecięcym, możesz wybrać łóżeczko o wymiarach 180x90cm lub 200x90cm, co pozwoli dziecku korzystać z niego aż do wieku szkolnego.

Warto przeczytać