Szkolne poranki, popołudnia i wieczory mogą być TRUDNE. Stwórz bezstresowe szkolne rutyny, które ułatwiają życie. Sprawdź Proste Szkolne Rutyny!

Jesteś zajęta karmieniem noworodka? Dzięki temu dowiesz się, co robić, aby nie spędzić całej nocy na karmieniu dziecka co godzinę.


Noworodki są doskonale przytulone, słodkie, ciepłe i wspaniałe.

Ale mogą być trudne do przeżycia.

Jeśli nie będą dobrze spały, nie wydają się dobrze jeść, są rozdrażnione z powodu bólu gazu, przemęczenia, a nawet ząbkowania dziecka... to możesz czuć, że powoli zaczynasz tracić rozum z braku snu i kompletnego przewrotu świata.

Częste zjawisko u maluchów... karmienie klasterowe.

Co to jest?

Karmienie klastrowe (n): Wzorzec karmienia piersią, kiedy dziecko grupuje kilka sesji karmienia w krótkim czasie. Może się to zdarzyć z wielu powodów (niektóre celowe, niektóre nie), które omówimy poniżej.

Inne nazwy na to to dolewanie lub tankowanie (dawanie dziecku trochę więcej, aby upewnić się, że nie jest głodne, gdy idzie spać) lub nawet karmienie dzielone.

Karmienie dzielone jest używane, gdy dzielisz pokarm na dwie części, tak aby dziecko otrzymało to, czego potrzebuje natychmiast, a następnie jeszcze trochę przed udaniem się do krainy snów.

Jak karmić dzieci w klastrach - 4 prawdopodobne scenariusze:

 1. Dziecko karmi w nocy, ale nie w ciągu dnia.
 2. Dziecko karmi zarówno w dzień, jak i w nocy.
 3. Albo dziecko przekąsza , ale nigdy nie bierze pełnych długich pokarmów.
 4. Dziecko celowo karmi w późnych godzinach popołudniowych/wczesnych wieczornych (od 17:00 do 23:00).

Zasady postępowania podczas karmienia zbiorowego noworodka

Karmienie klastrowe może być naprawdę trudne lub dezorientujące, ale chcę cię zapewnić, że te dni dla noworodków są intensywne, ale miną i nawyki, które zaczynasz teraz mogą stworzyć silną podstawę, a następnie zanikać naturalnie do wzajemnie korzystnej rutyny.

Pamiętajcie, że w tym czasie może się okazać, że dziennik dziecka przyda się, aby do niego wracać.

W tym poście...

 • Powód, dla którego karmienia grupowe działają
 • Nocne karmienie klasterowe... pomyłka dzień/noc?
 • Jak zatrzymać karmienie klasterowe w nocy
 • Karmienie klastrowe przez cały dzień i noc? Oto dlaczego!
 • Niektóre dzieci chcą tylko "przekąsić
 • Korzyści z karmienia klasterowego wczesnym wieczorem

Powody, dla których karmienie klastrowe działa

 

Po pierwsze, w pewnym momencie będziesz musiała karmić noworodka w grupie. Ich brzuszki są malutkie i muszą się napełniać w regularnych odstępach czasu.

Jest to właściwie dobra rzecz i możesz wykorzystać ten rytm karmienia na swoją korzyść w sposób, który oznacza, że dziecko dostaje więcej snu i Ty też.

Przeczytaj: Zakończ Godzinę Czarownic dziecka - w 4 prostych krokach

Jeśli czytasz to, wyczerpana nadmiernym karmieniem piersią (co według badań jest częstym powodem, dla którego wiele matek porzuca karmienie piersią), to wiedz, że nie musisz karmić co godzinę przez całą dobę, aby skutecznie karmić piersią.

Jako certyfikowany konsultant ds. snu niemowląt i dzieci oraz matka 5 dzieci, mogę to potwierdzić.

Powody, dla których tankowanie jest korzystne i dlaczego dzieci to robią:

 • Dziecko otrzymuje dużo pożywienia w krótszym czasie, co jest korzystne w późnych godzinach popołudniowych/wczesnych godzinach wieczornych, kiedy to, w zależności od osobistego poziomu stresu, jakość mleka może być niższa.
 • Dziecko może spać dłużej po karmieniu klasterowym.
 • Mama może spać dłużej, ponieważ dziecko śpi dłużej.
 • Dzięki regularnemu karmieniu można utrzymaćpodaż mleka.
 • Karmienie mieszane pomaga dzieciom przejść przez okresy wzrostu, utrzymując odpowiednią podaż mleka.

Przeczytaj: Dreamfeed: Dlaczego, jak i kiedy przestać?

Obejrzyjcie mój film na temat ważnego zagadnienia związanego z karmieniem klastrów.

Godzinne karmienia w nocy: pomieszanie dnia z nocą?

Jeśli twoje dziecko karmi w nocy, ale nie w ciągu dnia, to słodkie dziecko prawdopodobnie ma jakieś dzienne nocne zamieszanie.

Celem jest sprawienie, aby te karmienia grupowe w ciągu dnia były dłuższe, aby dziecko spało w nocy. Jeśli dziecko chce się zdrzemnąć przez 4 godziny w ciągu dnia... cóż... nie pozwól mu na to!

Podążaj za moją przykładową rutyną dla noworodków lub zrób to, co działa dla Ciebie, ale wiedz, że jeśli pozwolisz dziecku spać długo w ciągu dnia, będzie częściej wstawać w nocy.

Przeczytaj: Co zrobić, gdy dziecko karmi się co godzinę (i nie śpi!)

Droga do przodu?

Celowo karm noworodka klastrem późnym popołudniem i wczesnym wieczorem i upewnij się, że dziecko przyjmuje pełne posiłki.

Oznacza to co najmniej 10 minut na każdą pierś, jeśli karmisz piersią, często dwa razy tyle.

PRO TIP

O tym, że dziecko nie jest już aktywnie karmione, a jedynie pozostaje na swoim miejscu, możesz powiedzieć na kilka sposobów.

Po pierwsze, spójrz na mięśnie na policzku dziecka. Jeśli dziecko karmi piersią, będą się one poruszać w górę i w dół. Następnie sprawdź, czy dziecko połyka, czy nie. Następnie spójrz na brodę dziecka, czy porusza się tak, jak podczas aktywnego ssania (vel karmienia piersią).

Jeśli nic takiego się nie dzieje, dziecko prawdopodobnie śpi i angażuje się w nieodżywcze ssanie.

Czytaj: Jak Naprawić Konfuzję Dzień / Noc W 3 Noce Lub Mniej.

CHECKLISTA ŻYWIENIA ZBIOROWEGO

Skorzystaj z naszej listy kontrolnej, aby wykorzystać karmienie grupowe na swoją korzyść bez karmienia co godzinę przez cały dzień!

Jak przestać karmić klastrem w nocy (jeśli jesteś gotowa)

Wio.

Żadna mama nie chce wstawać co godzinę w nocy. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz. Nawet jeśli karmisz co godzinę przez noc, możesz to zmienić i zacząć dostawać dłuższe odcinki w nocy.

Jaki jest jedyny sposób, aby zatrzymać karmienie klastrowe w nocy?

Upewnij się, że dziecko dostaje tyle mleka ile może w ciągu dnia .

Nie pozwól dziecku na podjadanie podczas karmienia. 10-minutowe karmienia w ciągu dnia oznaczają, że dziecko nie śpi przez całą noc, ponieważ jest głodne i potrzebuje mleka.

Kiedy zaczniesz dawać dziecku pełne karmienie w ciągu dnia (będzie to oznaczało, że będziesz musiała przeskoczyć przez pewne przeszkody, aby dziecko nie zasnęło), a dziecko wpadnie w przewidywalną rutynę, wtedy będzie spało dłużej w nocy.

Przeczytaj to, gdy już będziesz w tym stanie.

8 powodów, dla których masz marudzące dziecko (i jak to naprawić!)Dlaczego masz rozzłoszczone dziecko - i co z tym zrobićCo zrobić, gdy dziecko karmi się co godzinę (i nie śpi!)

Celowo podawaj mleko do aparatu w późnych godzinach popołudniowych, kiedy jego podaż jest najniższa (od godziny 16:00), aby brzuszek dziecka był jak najbardziej pełny.

Będzie to sprzyjać głębszemu snu.

W końcu, nawet jeśli dziecko często budzi się w nocy na karmienie, jeśli nie dajesz mu długich pełnych karmień w ciągu nocy, dziecko je dostanie.

Jest to bardzo trudne, kiedy twój noworodek karmi przez całą noc, ale dojdziesz do tego i będzie łatwiej!

Przeczytaj to, gdy już będziesz w tym stanie.

Pora snu dziecka: 4 niezbędne elementy do osiągnięcia sukcesuJak sprawić, by Twój noworodek dobrze spał od pierwszego dniaKarmienie marzeń: Dlaczego, jak i kiedy przestać?

Czy karmisz noworodka zarówno w dzień, jak i w nocy?

Jeśli masz noworodka karmiącego klasterem zarówno w dzień, jak i w nocy, istnieje tylko kilka prawdopodobnych alternatyw.

 • Zapas mleka jest niski i dziecko jest głodne.
 • Dziecko przechodzi gwałtowny wzrost i jest głodne.
 • Dziecko tylko "przekąsza" i nie przyjmuje pełnych pokarmów lub nie dociera do mleka tylnego bogatego w składniki odżywcze, ponieważ bierze tylko trochę i przestaje.

Najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku przestać karmić w dzień i w nocy jest ustalenie, z jakim problemem macie do czynienia.

Jeśli jest to problem z podażą mleka, kontynuuj karmienie aż do momentu, gdy podaż wzrośnie lub uzupełnij ją formułą (skonsultuj się z ekspertem laktacyjnym).

Jeśli dziecko przechodzi przez okres wzrostu, nie pozostaje nic innego, jak przeczekać ten okres i karmić dziecko jak najwięcej, aby było pełne i aby Twoje zapasy zaspokoiły zapotrzebowanie.

Co zrobić, gdy dziecko tylko "przekąsza"

 • Aby dziecko nie zasnęło podczas karmienia, zdejmij mu ubranie, oprócz pieluszki. Możesz również pocierać ich stopy, policzki lub dłonie chusteczką dla niemowląt lub próbować stymulować je, aby nie zasnęło na tyle długo, aby się nakarmić. Możesz położyć je na miękkim kocyku lub macie do zabawy na brzuszku i pozwolić mu kopać w pieluszkę, aż się obudzi, a następnie kontynuować karmienie.
 • Staraj się nie odkładać dziecka do snu, jeśli zaśnie podczas karmienia, chyba że po prostu nie chce się obudzić. Staraj się karmić dziecko, nawet jeśli zajmuje to trochę czasu, aby dostało tyle, ile może.
 • Rozróżniaj pomiędzy aktywnym karmieniem a ssaniem bez pokarmu i pozwól dziecku na jedno, ale nie na drugie.
 • Daj dziecku sm oczek (polecam smoczek, który pozostaje w ustach dziecka), jeśli po krótkim okresie karmienia obudzą się i będą chciały ssać. Może po prostu potrzebują zaspokoić potrzebę ssania i to pomoże. Ponadto, przy kolejnym karmieniu, dziecko będzie pobierało więcej mleka, co sprawi, że jego podaż wzrośnie. "Podjadanie" może przyczynić się do zmniejszenia podaży mleka, ponieważ dziecko nigdy nie opróżnia piersi i nie otrzymuje bogatego mleka.

W końcu, robiąc te rzeczy, dziecko przestanie podjadać i zacznie pobierać pełniejsze pokarmy, co naturalnie spowoduje dłuższe przerwy między karmieniami.

Przeczytaj: The Ultimate Newborn Sleep Schedule: Week By Week For The Postpartum Period

Karmienie zbiorowe wczesnym wieczorem

Najlepszą porą na karmienia grupowe noworodków jest późne popołudnie i wczesny wieczór.

Jak już wcześniej wspomniałam, podaż mleka może być niższa w ilości i jakości w tym czasie z powodu stresu w ciągu dnia, więc karmienie dziecka co 2 godziny przez kilka godzin pomoże utrzymać podaż, utrzyma malucha szczęśliwym i ustawi go na dłuższy sen w nocy.

Twoja wieczorna rutyna może wyglądać tak.

16:30 Pielęgniarka i drzemka

18:30 Pielęgniarka i drzemka (lub pominięcie drzemki)

20:30 Pielęgniarka i łóżko

22:30 Karmienie piersią

Poprzez celowe grupowe karmienie w odpowiednim czasie pomożesz wszystkim spać w nocy, jednocześnie utrzymując Twój cenny maluch na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

 • Karm co 1,5 do 2 godzin we wczesnych godzinach wieczornych.
 • Daj dziecku dużo mleka przed snem, aby było zadowolone i spało dłużej.
 • Karmienie grupowe w ciągu dnia, aby nie musieć karmić grupowo w nocy.
 • Zrezygnuj z karmienia grupowego, gdy dziecko nie jest już zainteresowane jednym z nich.

Pamiętaj, że karmienie w częstych odstępach czasu późnym popołudniem i wczesnym wieczorem nie rozwiąże rzeczywistych problemów ze snem, ale pomoże Twojemu maluchowi mieć pełny brzuszek.

Problemy ze snem mogłyby ustąpić, gdyby były związane z głodem.

CHECKLISTA ŻYWIENIA ZBIOROWEGO

Skorzystaj z naszej listy kontrolnej, aby wykorzystać karmienie grupowe na swoją korzyść bez karmienia co godzinę przez cały dzień!

Pakiet Rytmy, Rutyny i Harmonogramy

Łatwe do wdrożenia rutyny, rytmy i harmonogramy od urodzenia do wieku szkolnego, które pomogą Ci usprawnić codzienne życie z dziećmi, w tym przewodnik krok po kroku, jak zacząć.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz przykładowych ćwiczeń dla niemowląt od 6 tygodnia życia?

Wiesz już, jak radzić sobie na początku, ale co potem? Oto dobra wiadomość: przygotowałeś swoje dziecko na fundament sukcesu.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to kontynuować znajdowanie rutynowych czynności, które działają dla Ciebie i Twojego dziecka, gdy dorastają i zaczynają być coraz większe.

Sob.

Po posiadaniu 5 dzieci z 5 różnymi osobowościami, wiem co nieco o znalezieniu dobrego harmonogramu.

To dlatego stworzyłam książkę z przykładowymi rutynami i harmonogramami dla dzieci w wieku od 6 tygodni do 5 lat.

Książka zawiera informację na jak długo pozwalać dziecko zostawać budzącym się, jak dużo play czas jest dobry dla each wieku, co robić z dzieckiem gdy dziecko jest budzący się ale no całkiem ruchliwie, i nawet jak zarządzać berbecia i dziecko wspólna rutyna.

Rozdziały omówione w Rhythms, Routines & Schedules obejmują:

Sekcja pierwsza: Przykładowe harmonogramy

 • Od 6 tygodnia do 3 miesiąca życia
 • 3-6 miesięcy
 • 7-9 miesięcy
 • 9-12 miesięcy
 • 12-18 miesięcy
 • 2-3-latki
 • 4-5 lat

Część druga: Porady i wskazówki

 • Wskazówki dotyczące zarządzania dniem z wieloma dziećmi
 • Rytmy dnia dla jedynego dziecka w wieku 1-4 lat
 • Rytmy dnia dla kilkorga małych dzieci w wieku 0-5 lat
 • Przykładowe rutyny na czas snu, posiłków i zabawy
 • Wskazówki, jak zapewnić dzieciom zajęcie w ciągu dnia

Dla więcej przykładowych rutyn, mama przetestowane i zatwierdzone harmonogramy dla niemowląt w wieku 6 tygodni i więcej, sprawdź Rytmy, rutyny i harmonogramy teraz.

Karmienie klastrowe FAQ

Jak długo trwa karmienie gromadne?

Karmienie grupowe trwa zazwyczaj do około 4 lub 5 miesiąca życia. Kiedy dziecko osiągnie wiek około 5 miesięcy (zobacz harmonogram 5 miesięcy tutaj) i zacznie jeść pokarmy stałe, nie ma już tak dużej potrzeby karmienia grupowego.

Czy karmienie klastrowe zwiększa podaż mleka?

Jeśli Twoje zapasy są niskie, a dziecko jest często karmione, zwiększy to Twoje zapasy. Podaż mleka i jego jakość jest zazwyczaj niższa późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, a karmienie zbiorowe może pomóc w napełnieniu dziecka.

Czy można przekarmić dziecko karmione piersią?

Dzieci muszą jeść wtedy, kiedy są głodne. Zbyt częste "podjadanie" może oznaczać, że dziecko dostaje dużo przedmlecza, które jest mniej gęste od składników odżywczych i przyczyni się do częstszego karmienia. Rozwiązanie? Pełne karmienie mlekiem tylnym dla dziecka.

Czy karmienie klastrowe przez cały dzień jest normalne?

Tak i nie. Dzieci mogą mieć tendencję do karmienia co godzinę przez cały dzień, jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości mleka lub podjadają. Jeśli dziecko karmi co godzinę przez cały dzień, to tak naprawdę nie dostaje dużo pokarmu, używa Twojej piersi jako przekąski. Jeśli nie przeszkadza Ci to, to możesz śmiało przystąpić do działania. A jeśli nie, skup się na pełnych karmieniach.

Czy to normalne, że noworodek karmi piersią co pół godziny?

Jeśli dziecko przyjmuje pełne karmienie (zazwyczaj przez 30 do 45 minut), nie będzie potrzebowało pokarmu co pół godziny lub nawet co dwie godziny. Jeśli przekąszają, będą karmić częściej.

Warto przeczytać