Niemowlęta młodsze niż 6 miesięcy mają wyższy stosunek masy do powierzchni ciała. Maluchy nie potrafią jeszcze wytwarzać ciepła poprzez drżenie. Potrzebują nieco więcej ochrony w postaci odzieży niż starsze dzieci czy dorośli. Wystarczy przykryć dziecko w wózku kocem lub dodać dodatkową warstwę. Jeśli pod kurtką nosisz podkoszulek, to załóż dziecku śpioszki lub kaftan i kombinezon. Ubieranie niemowlęcia starszego niż sześć miesięcy to kwestia osobistych preferencji. Lepiej założyć kilka warstw lżejszych ubrań niż jedną grubą. Na bieliznę wybieraj delikatną, gładką i miękką bawełnę. Unikaj wełny i lnu, gdyż mogą one podrażniać skórę dziecka. Doskonale sprawdzą się na okrycia wierzchnie, kocyki i pledy do okrycia wózka. Pamiętaj, aby w zestawie znalazły się również czapki, rękawiczki i szaliki. W tym przypadku lepsze są te bawełniane niż wełniane. Ochronią dziecko przed zimnem i delikatnie okryją jego wrażliwą skórę.
Ciepłe, nieprzemakalne buty polecane są dla dzieci, które potrafią już chodzić. Należy również pamiętać, że palce powinny być luźne. Dzięki temu do wnętrza butów będzie mogło dostać się powietrze, które będzie pełniło rolę dodatkowej warstwy izolacyjnej.
Jak stwierdzić, czy dziecku jest za zimno
Zimne ręce nic nie dają. Dobrym miernikiem jest szyja dziecka. Nałóż dodatkową warstwę na dziecko, jeśli czujesz chłód przy jego dotyku. Zdejmij sweter, jeśli są na nim krople potu. Inne objawy przeziębienia to marmurkowa skóra, niebieskawy kolor ust, płaczliwość i zmniejszona aktywność fizyczna. Niespokojna i czerwona, spocona skóra u dziecka może być oznaką przegrzania.
Zarówno dzieci jak i dorośli odczuwają skutki nagłych zmian temperatury. Jeśli wybierasz się na miejsce spaceru samochodem, lub innym środkiem transportu, zdejmij dziecku czapkę, albo odkryj lub zdejmij warstwę odzieży. Nie włączaj też ogrzewania w pojeździe.
Przed wyjściem na spacer nakarm dziecko. Spalanie kalorii jest konieczne, aby utrzymać ciepło ciała. Najedzony maluch może czerpać energię z pełnego żołądka. Rodzice przykrywają wózki osłoną przeciwdeszczową nawet wtedy, gdy nie pada. Używają jej jako osłony termicznej. Jest to błąd, ponieważ folia blokuje przepływ powietrza. Folia jest przydatna, ale tylko wtedy, gdy pada deszcz lub śnieg.
Pamiętaj, aby smarować twarz dziecka również delikatnym kremem. Nie zapominaj o obszarze tuż pod i wokół nosa, szczególnie podczas wietrznej pogody. Podczas zimnej pogody delikatne włoski, które pokrywają mały nosek i zatrzymują wydzieliny, nie są tak sprężyste.
Katar zniknie po powrocie do domu, a wazelina lub krem ochronią delikatną skórę przed pękaniem. Wszyscy cenimy sobie wygodę, niezależnie od wieku. Ubierając dziecko spróbuj wyobrazić sobie siebie w danym ubraniu. Wybieraj tkaniny, które są miękkie i delikatne w dotyku, o nie ograniczających krojach, w stonowanych kolorach. Powinnaś wybierać ubrania, w których czujesz się dobrze. Przede wszystkim w ubieraniu małego dziecka najważniejszy jest zdrowy rozsądek.
Warto przeczytać
- 13 kwietnia 2024
Dla wielu rodziców etap pozbywania się pieluchy u ich małych dzieci może stanowić wyzwanie. Wraz z usunięciem pieluchy wiąże się wiele pytań i obaw dotyczących tego...
Czytaj dalej- 7 czerwca 2023
Szkolne poranki, popołudnia i wieczory mogą być TRUDNE. Stwórz bezstresowe szkolne rutyny, które ułatwiają życie. Sprawdź Proste Szkolne Rutyny! Godziny szczytu są...
Czytaj dalej