Każda mama wie, że pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka może być prawdziwym wyzwaniem. Warto kupić wszystkie produkty, aby mieć pewność, że skóra dziecka jest odpowiednio pielęgnowana. Pierwsza wyprawka dla malucha to ważna sprawa.

Maluch, który ma zaledwie 56 cm wzrostu, potrzebuje więcej kosmetyków niż większość dorosłych. Nie jest to przypadkowe zjawisko. W pierwszym roku życia skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Rodzice muszą zachować szczególną ostrożność. Warto przeanalizować kilka przykładów kosmetyków, które zawsze należy mieć pod ręką.

Od jakich kosmetyków dla noworodka zacząć?

W pierwszych miesiącach życia dziecka wystarczy mu zaledwie kilka kosmetyków.

  • Krem do pielęgnacji skóry
  • Olejek do masażu lub emolient
  • Płyn do mycia ciała i włosów
  • pieluchy jednorazowe
  • chusteczki nawilżające

Wybierając kosmetyki do stosowania u noworodka należy zwrócić uwagę na skład produktu i upewnić się, że nie ma w nim szkodliwych składników takich jak parabeny i ftalany. Dla noworodków najlepsze są kosmetyki naturalne, bezzapachowe i hipoalergiczne.

Dobrym pomysłem, przy wyborze kosmetyków dla noworodka, jest konsultacja z lekarzem lub położną, którzy mogą doradzić najlepsze produkty dla skóry niemowląt. Aby uniknąć podrażnień lub alergii u dziecka, należy dokładnie czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta.

Kiedy należy kupować kosmetyki dla noworodka?

Kosmetyki dla dziecka najlepiej kupić jeszcze przed narodzinami, aby były dostępne zaraz po urodzeniu. Można uniknąć stresu i zmęczenia związanego z próbą znalezienia odpowiednich kosmetyków w pierwszych dniach po porodzie, kiedy rodzice mogą być zmęczeni i zajęci noworodkiem.

Wybierając kosmetyki do stosowania u noworodka należy zwrócić uwagę na skład produktu i upewnić się, że nie ma w nim szkodliwych składników, takich jak parabeny i ftalany. Dla noworodków najlepsze są kosmetyki naturalne, bezzapachowe i hipoalergiczne.

Zalecane wyposażenie kosmetyczki dla dziecka

Sól fizjologiczna

Możesz jej użyć do oczyszczenia nozdrzy dziecka. Jedna kropla w każdym nozdrzu pozwoli dziecku swobodnie oddychać. Preparat ten możesz również wykorzystać do oczyszczenia oczu dziecka. W soli fizjologicznej można nasączyć bawełniane waciki. W przypadku infekcji pomocne jest również wdychanie soli fizjologicznej do górnych dróg oddechowych.

Emolienty

Używaj wyłącznie mydełek dla niemowląt. Mogą one zbytnio wysuszać skórę. Najlepiej wybierać produkty, które zawierają substancje natłuszczające lub nawilżające. Stworzą one na skórze dziecka barierę ochronną. Zatrzymują też wodę w naskórku skóry. Dzięki temu nie dochodzi również do jej przesuszenia.

Jest wiele kremów, które mogą być stosowane w leczeniu odparzeń lub jako ochrona przeciwsłoneczna.
Obowiązkowo należy stosować na skórze dziecka krem z filtrem przeciwsłonecznym, gdy wybieramy się na spacer. Powinien to być wysokiej jakości filtr przeciwsłoneczny. Ochroni on malucha przed szkodliwymi promieniami słońca i zanieczyszczeniami powietrza. Minimalny SPF, jaki powinniśmy stosować to 25, ale lepiej zdecydować się na najwyższy poziom, nawet SPF50.

W okresie jesienno-zimowym warto zainwestować w kremy chroniące skórę przed wiatrem i mrozem. Tutaj najlepiej sprawdzają się preparaty tłuste, mające w swoim składzie jak najmniej wody. Należy pamiętać, że niektóre są przeznaczone tylko dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Ważne jest, aby czytać etykietę, aby nie móc stosować go u dziecka. Kremem, który najczęściej stosuje się na pupę niemowląt jest krem do pupy.

Zaleca się stosować go codziennie, ponieważ chroni wrażliwą skórę przed zaognieniem. Nakładając cienką warstwę, pozwalamy skórze oddychać.

Balsam do ciała

Dermatolodzy mają różne opinie. Niektórzy dermatolodzy uważają, że nie należy smarować zdrowej skóry noworodka balsamem. Inni uważają, że to świetny sposób na nawilżenie skóry i zapobieganie drobnym problemom. Jeśli kierujemy się drugą opinią, to najlepiej wybierać delikatne preparaty, takie jak emolienty i olejki.

Przybory kosmetyczne i babys

Płatki kosmetyczne to obowiązkowy element w kosmetyczce każdego malucha. Małe płatki doskonale nadają się do oczyszczania oczu. Te duże można wykorzystać do wycierania pośladków dziecka. Są skuteczniejsze niż mokre chusteczki. Sterylne płatki z gazy mogą służyć do przecierania powiek dziecka oraz do osuszania kikuta pępowiny. Warto również zainwestować w patyczki do uszu. Należy pamiętać, że patyczki do uszu służą jedynie do czyszczenia małżowiny usznej. Nigdy nie należy wkładać ich do kanału słuchowego.

 

Warto przeczytać