Przyszli rodzice wciąż interesują się kąpielą niemowląt. Przyszli rodzice martwią się, czy poradzą sobie z tą czynnością właściwie, ponieważ nie mają pewności, jak wykąpać niemowlę, jak umyć jego delikatną skórę i czy użyć odpowiednich kosmetyków. Jak to zrobić. Jak wykąpać niemowlaka? Bez obaw, mamy i tatusiowie w trakcie szkolenia. Poniższy tekst przeprowadzi was przez proces kąpieli niemowlaka i podpowie, jakie akcesoria i kosmetyki powinniście wybrać. Kąpiel dziecka nie jest trudnym zadaniem. Z czasem stanie się przyjemnością i nie będziesz spędzać nocy na zamartwianiu się, jak wykąpać malucha.
Zapraszamy do czytania dalej!
Co należy przygotować przed kąpielą noworodka lub niemowlęcia?
Bądź przygotowany na wyjęcie dziecka z kąpieli przed jej rozpoczęciem. Ważne jest, aby zaplanować swoje podejście podczas opieki nad noworodkiem, niemowlęciem lub dzieckiem.
Przygotuj się:
- Czyste ubrania
- Pieluszka na zmianę
- Ta czapeczka jest odpowiednia dla noworodków.
- Do oczyszczania ust, oczu i nosa dziecka używaj sterylizowanych gazików z roztworem soli fizjologicznej.
- Olejek do masażu jest idealny po kąpieli niemowląt.
- Szczotka do pierwszych włosków dziecka, także tych z pierwszych dni życia.
- Jeśli u dziecka pojawiają się odparzenia, użyj kremu, który złagodzi podrażnienia.
Pamiętaj, aby miejsce, w którym kąpiesz dziecko było ciepłe.
Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat pielęgnacji niemowlęcia po kąpieli.
Jak często należy kąpać dziecko?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wieku dziecka. Pierwszą kąpiel dla noworodka można bezpiecznie przeprowadzić w drugiej lub trzeciej dobie życia dziecka. Dzieje się tak dlatego, że ropa płodowa, która pozostaje na skórze po urodzeniu, ma właściwości immunologiczne i działa jak naturalna bariera ochronna.
Kilkumiesięczne dziecko nie wymaga kąpieli codziennie. Wystarczy kąpiel co drugi dzień. Małe dzieci nie są aktywne, nie pocą się i mają wrażliwą skórę, która może szybko ulec wysuszeniu. Mają też skłonność do powstawania zmian skórnych. Częste mycie wpływa na czystość naszego malucha, ale także usuwa jego naturalną powłokę, która chroni go przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko staje się bardziej aktywne, powinnaś zacząć kąpać je codziennie. Niektóre niemowlęta będą wymagały codziennej kąpieli w wieku 6 miesięcy, a inne w późniejszym wieku. Sama zdecydujesz, kiedy jest czas na codzienne mycie dziecka.
Dowiedz się, jak kąpać dziecko, stosując się do tych wskazówek!
W jakiej temperaturze należy kąpać niemowlę?
Idealna temperatura wody dla dziecka to 37 stopni Celsjusza. Do prawidłowego pomiaru wody dostępnych jest wiele termometrów, w różnych kształtach i kolorach. Są też wanienki do kąpieli, które mają wbudowany termometr. Zielona lampka oznacza prawidłową temperaturę wody dla dziecka, natomiast czerwona - nieprawidłową. Nie zwlekaj i od razu sprawdź wanienki.
Jak długo powinna trwać kąpiel dziecka?
Pierwsze kąpiele niemowlęcia powinny służyć jedynie pielęgnacji i trwać 5-10 minut. Wraz ze wzrostem dziecka można kąpać coraz dłużej. Będziecie też mieli więcej czasu na zabawę.
Czy kąpać niemowlę w wanience czy w wiaderku
Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy do kąpieli noworodka lub niemowlęcia wybrać wiaderko czy wanienkę. Szkoły rodzenia uczą rodziców, jak prawidłowo wykąpać niemowlę w wanience i wiaderku. Na temat tego, czy do kąpieli niemowlaka używać wiaderka czy wanienki, znajdziesz osobny artykuł.
Poniżej dowiesz się jak wykąpać niemowlę używając tylko niezbędnych kosmetyków!
Jakich kosmetyków używać do kąpieli niemowlęcia?
Pamiętaj, że niemowlęta mają delikatną skórę i nie potrzebują wielu kosmetyków. Ciepła woda o odpowiedniej temperaturze i obecność uważnego rodzica to najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji niemowlaka. Możesz zapewnić mu komfort i higienę, stosując odpowiedni płyn do kąpieli już od pierwszych dni jego życia.
Jakie jeszcze akcesoria są potrzebne do kąpieli dziecka?
- Tutaj znajdziesz termometr do mierzenia temperatury wody.
- Mała chusteczka-przytulanka, którą możesz położyć na brzuchu dziecka, aby zapewnić mu ciepło podczas kąpieli. Są one dostępne w Lullalove w zestawie wraz ze szczotką do jego pierwszych włosów.
- Po kąpieli zawiń dziecko w ręcznik.
Jakich kosmetyków używać po kąpieli dziecka?
Nie przesadzaj z kosmetykami podczas pielęgnacji noworodka, czy dopiero co wykąpanego dziecka, a nawet podczas kąpieli małego dziecka. Używaj oliwki do delikatnego masażu skóry dziecka. Jeśli pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry, użyj kremu ochronnego. W poście dotyczącym pielęgnacji po kąpieli poruszyliśmy wszystkie aspekty dbania o skórę dziecka.
Warto przeczytać
- 23 października 2024
Żywienie przedszkolaka to temat, który budzi wiele emocji u rodziców. To kluczowy okres, w którym kształtują się nawyki żywieniowe, wpływające na...
Czytaj dalej- 20 sierpnia 2024
Zdrowa żywność jest fundamentem prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci. W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest skoncentrowanie się na wartościowej diecie, aby...
Czytaj dalej