Kluczem do bezpiecznej i przyjemnej jazdy jest dopasowanie roweru do dziecka. Wyjaśnimy, jak wybrać odpowiedni rowerek biegowy dla dziecka.

Jaki jest najlepszy rowerek biegowy dla 2 latka?

Rowerek biegowy to najlepszy sposób na zapewnienie bezpiecznej i przyjemnej jazdy dla każdego dziecka. Dziecko powinno być prawidłowo usadowione na rowerku.

  1. Tułów lekko pochylony w kierunku kierownicy.
  2. Stopy w kontakcie z ziemią - dla swobodnego odepchnięcia i zapewnienia wsparcia, dziecko musi czuć się pewnie podczas jazdy na rowerze. W przeciwnym razie, po kilku wywrotkach, może się zniechęcić.
  3. Nogi nie powinny być podkurczone ani wyprostowane, gdy stopy dziecka spoczywają na ziemi. Jeśli tak jest, to albo siodełko jest za wysokie/niskie, albo rower za mały/duży.
  4. Pozycja jazdy dziecka powinna umożliwiać hamowanie nogami.

Rowerek biegowy wytrzymuje zwykle dwa sezony.

Kiedy rower crossowy jest odpowiedni?

Odpowiednio dopasowany rowerek biegowy zapewni dziecku komfort i zabawę już od 1,5 roku życia. Dzieci są zazwyczaj gotowe do nauki jazdy na rowerku biegowym w wieku od 2 do 5 lat.

Z czego powinna być wykonana rama rowerka biegowego?

Waga roweru gotowego do jazdy wynosi średnio 4 kg, niezależnie od materiału, z którego wykonana jest rama. Na wagę roweru wpływa nie tylko rama, ale także koła i akcesoria. Z rowerem ważącym około 4 kg bez problemu poradzi sobie większość maluchów. Rowery z ramą aluminiową są lżejsze, ale też dwukrotnie droższe od tych z ramą drewnianą lub stalową.

Ważny jest kształt ramy

Jest to bardzo ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rowerka trójkołowego do jazdy przełajowej. Odpowiednio zaprojektowana rama ułatwia wsiadanie i zmniejsza ryzyko obrażeń w przypadku przewrócenia się. Dziecko powinno wygodnie wsiadać na rower bez konieczności podnoszenia nóg.

Jakie koła wybrać do rowerka biegowego 2 w 1?

Rowerki biegowe występują w trzech różnych typach kół:

  1. Są one najwygodniejsze i mają najlepszą przyczepność podczas jazdy po wybojach, ale są też podatne na przebicia.
  2. Koła z pianki EVA są mniej wygodne niż koła pompowane, ale są lżejsze, nie wymagają pompowania i są tańsze.
  3. Koła z twardego tworzywa sztucznego - koła te nie wymagają pompowania. Jest to jednak ich jedyna zaleta. Odradzamy używanie tego typu kół.

Rowery przełajowe z hamulcem

Nie wszystkie rowerki biegowe są wyposażone w hamulce. Dzieci hamują za pomocą stóp. Poza tym prędkość rowerka biegowego nie jest zbyt duża. Czy jest sens brać pod uwagę hamulec przy wyborze rowerka biegowego dla dziecka? Ma on wiele zalet: dziecko nauczy się szybciej korzystać z hamulców (operować klamką hamulca) oraz jak dozować siłę hamowania. Te umiejętności przydadzą się przy przesiadce na rower konwencjonalny. Możliwe, że na początku hamulec może rozpraszać lub przeszkadzać dziecku. Kupując rowerek biegowy z hamulcem warto zwrócić uwagę na klamkę hamulca. Powinna być ona dopasowana do ręki dziecka.

Ważne jest, aby rodzic towarzyszył dziecku na rowerze, niezależnie od tego, czy posiada on hamulec, czy nie.

Rowery biegowe z hamulcami mają trzy rodzaje hamulców, prawie wyłącznie na tylnym kole:

  • Największą skuteczność hamowania uzyskuje się stosując hamulce typu v-brake.
  • Obuwie,
  • typ bębna .

Najlepszym hamulcem jest v-brake, ale każdy typ zrobi, o ile działa.

Każdy typ hamulca zrobi, tak długo jak będzie działał.

Stopa boczna

Naucz malucha, jak stawiać rowerek na stopce. Gdy przesiądzie się na "dorosły" rower, który jest droższy, nie będzie go rzucał na podłogę.

Kupując rowerek biegowy przez internet, warto wiedzieć, jak go dopasować.

Poniższe wskazówki mogą pomóc, jeśli nie masz możliwości "przymierzenia". Przygotuj pomiar (może to być taśma miernicza, miara krawiecka itp.) ).

Wysokość siodełka w rowerze powinna być o ok. 5 cm niższa od stopy dziecka (mierzona w pozycji stojącej bez butów). Sprawdź zakres regulacji wysokości siodełka w rowerze, który bierzesz pod uwagę i upewnij się, że wzrost Twojego dziecka mieści się w nim. Najniższa pozycja siodełka powinna znajdować się około 5 cm poniżej wysokości kroku dziecka.

Przy zakupie rowerka biegowego weź pod uwagę tempo wzrostu Twojego dziecka. Niektóre maluchy rosną gwałtownie w ciągu zaledwie kilku krótkich miesięcy.

Jak złożyć rowerek do podróży przełajowej?

Jeśli kupujesz rower typu "zrób to sam", sprawdź, czy producent dołączył do niego niezbędne narzędzia i instrukcję montażu. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo złożyć rowerek biegowy, skonsultuj się z serwisem rowerowym w pobliżu. Profesjonalista będzie w stanie złożyć rower w kilka/kilkanaście chwil.

Warto przeczytać